Школа глуме и говора - пријави се за аудицију сада:

Откривен споменик архитекти Николају Краснову у парку Мали Ташмајдан

Заменик градоначелника Горан Весић, министар кулутре и информисања Владан Вукосављевић и амбасадор Руске Федерације у Београду Александар Боцан-Харченко открили су 9. децембра у 13х споменик истакнутом руском архитекти Николају Краснову.

У парку Мали Ташмајдан, догађају су присуствовали помоћник градоначелника Београда Андреја Младеновић, главни градски урбаниста Марко Стојчић, градски секретар за културу Иван Карл, председник Хералдичког клуба Драгомир Ацовић, представници Града Београда и Општне Врачар, као и потомци Николаја Краснова.

Андреја Младеновић је истакао да се данашњим даном враћа дуг великом човеку, архитекти и уметнику, а у склопу обележавања 80 година од смрти Николаја Краснова.

Он је подсетио да се откривањем споменика заокружује процес започет 2015. године, када је Николај Краснов добио улицу у Београду и откривена плоча са његовим именом.

– Хвала му на свему што је учинио за наш град, али хвала и другим Русима који су после Октобарске револуције дошли у Београд и дали свој допринос да наша престоница изгледа лепше и боље. Прошло је, такође, 100 година од доласка руских миграната у главни град Србије и данашње откривање споменика архитекти Краснову је на симболичан начин посвећен свима њима, а представља и осврт на сце што су урадили за нашу земљу и народ – указао је Младеновић.

Амбасадор Боцан-Харченко захвалио је руководству Републике Србије и Града Београда на реализацији овог пројекта, како је истакао пројекта сећања на изванредног архитекту.

– Наслеђе Николаја Краснова у Русији и Србији је значајна карика која додатно повезује наша два народа и државе у пријатељству, братству и заједничкој сарадњи. Немогуће је замислити изглед Београда без стваралаштва Николаја Краснова, који је у Србији пронашао своју другу отаџбину – указао је Боцан-Харченко.

Он је додао да је Краснов, као и многи Руси који су дошли у Србју, дао своју снагу, вештину, умеће и стваралаштво.

– Он је велики и снажан човек, јер само такав човек је после најтежих догађаја у Русији – првој отаџбини, успео да сачува стваралачки дух и у другој отаџбини – закључио је амбасадор.

Драгомир Ацовић је подсетио да је Николај Краснов када је стигао у Србију и Београд иза себе имао блиставу стручну каријеру са звањем архитекте царског двора и статус академика.

– Прошло је 80 година откако Николај Краснов не хода међу нама, а ми још ходамо са њим и међу његовим делима. Београд који ми познајемо део је и Красновљевог дара нама – закључио је Ацовић.

Споменик је дело аутора Небојше Савовића Неса и налази се прекопута зграде Архива Србије, који је изграђен према пројекту Николаја Краснова.

Све вести

Саопштење за јавност

Појединачни случајеви злоупотребе малолетне деце за опште политичке догађаје не служе родитељима на част, јер је позориште ДАДОВ место где се окупља преко 500 деце

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ