Историја Београда обилује мноштвом важних, судбоносних и знаменитих датума. Многи од тих датума и догађаји који се вежу за њих мењали су ток историје Града, одређивали су његову судбину као и судбину његових житеља. По много чему посебну важност и значење за историју Београда имају датуми: 16. април 878. и 19. април 1867. године. Наиме, 16. априла 878 г, тачно пре 1147 година, први пут је у писаним документима поменуто словенско име Београд, а пре 158 година, 19. априла 1867 г, извршена је симболична предаја кључева града од стране турских власти кнезу Михаилу и Београд од тада поново постаје српски град. У спомен на ова два тако значајна датума за историју Града, градска управа Београда од 2003. године, у априлу сваке године организује културно-уметничку манифестацију „Дани Београда“.
Под мотом „Београду, с љубљављу“ програм манифестације „Дани Београда 2025“ одржан је од 15. до 17. априла.
Иако је програм овогодишње манифестације у односу на досадашње био доста сведен ипак је реализовано неколико традиционалних програмских сегмената манифестације. Програмски формати у којима је реализован програм били су слични као претходних година: протоколарни догађаји и пригодни музичко-сценски игрокази.
Већ традиционално у оквиру програма „Дана Београда“ организује се додела Награда Града Београда која од пре две године носи назив Награда града Београда – деспот Стефан Лазаревић. Награде града Београда су најзначајније градске награде које се додељују организацијама и појединцима за достигнућа остварена у деветнаест различитих области уметности, науке, привреде, спорта. Овогодишњи добитници награда су заслужни појединци који су својим радом у претходној години изузетно унапредили културни, научни, привредни и спортски живот у Београду… Тим поводом је 15. априла у Свечаној сали Скупштине града одржана седница Скупштине града Београда на којој су представници Комисија за доделу Награда града Београда саопштили своје одлуке о награђенима за 2024. годину. Поред основне награде града Београда – деспот Стефан Лазаревић, на седници су на предлог комисија донесене одлуке о Награди града Београда за стваралаштво младих као и о Награди „Светислав Стојановић“. Свечаност доделе је одржана 17. априла од 11 часова у Свечаној сали Скупштине града. Награде су уручили градоначелник Александар Шапић и Никола Никодијевић, председник Скупштине Београда. У оквиру музичког програма Дечији хор „Чаролија“ који је дириговала Сања Лазовић извео је „Химну Београду“. Награде града Београда – деспот Стефан Лазаревић за 2024. добили су: Боривоје Герзић (књижевност), Драган Рајшић (ликовне уметности), Марко Ковач (музика), др Сузана Рајић ( друштвене науке), др Јелена Левић (природне и техничке науке), породично пољопривредно газдинство Марка Вилотића из Грабовца, општина Обреновац (пољопривреда), др Миливоје Павловић (новинарство), Милош Ћук (спорт), постхумно Игор Бојовић (дугогодишњи рад и трајан допринос развоју Београда), др Александра Иветић (проналазаштво) и Александра Шевић (архитектура). Награда града Београда за стваралаштво младих у области уметности отишла је у руке Косте Стојановића. Награда „Светислав Стојановић“ за појединца додељена је Милошу Максимовићу а за ватрогасну јединицу Ватрогасно-спасилачкој чети Нови Београд. Модератор програма била је Ирена Јовановић, новинарка.
Други карактеристичан и традиционалан програмски догађаја који се сваке године организује у оквиру манифестације “Дани Београда“ одограо се 16. априла код Спомен плоче на Калемегдану којом се обележава место на којем је 19. априла 1867. године извршена симболична предаја кључева Београда кнезу Михаилу од стране турског заповедника Београда Али – Ризе паше. Заправо, цео догађај је обухватио неколико сегмената, први део је био свечани дефиле Кнез Михаиловом улицом – од Делијске чесме до Спомен обележја на Калемегдану. Свечану колону се чинили чланови Музичког оркесара Министарства унутрашњих послова Србије, кадети Војне академије који си носили заставе Града Београда и Републике Србије, Коњичка бригада полиције Србије, припадници Војске Србије, протоколарна делегација Града Београда, чланови „Клуба љубитеља историјског плеса“, грађани Београда …У наставку програма код Спомен плоче, са почетком од 10 часова, изведен је драмски програм који је урађен по мотивима историјског филма ,,Песма са Кумбаре”. Након представе заменица градоначелника Града Београда Весна Видовић положила је цвеће на Спомен обележје и обратила се присутним пригодним говором.
У име Савеза потомака ратника Србије 1912-1920. цвеће на Спомен обележје је положио Иван Стратимировић.
У склопу догађања припадници Војске Србије извршили су почасну паљбу са Каламегданске терасе а чланови Клуба љубитеља историјског плеса, обучени у ношње из 19. века, извели су пригодан плесни програм.
Званичан сајт ДАНА БЕОГРАДА (www.danibeograda.rs) и ове године је омогућио заитересованим да добију прецизне и правовремене информација о свим важним догађајима везаним за манифестацију.
И овогодишња манифестација ДАНИ БЕОГРАДА реализована је под покровитељством Скупштине града Београда.
Извршни продуцент манифестације било је Омладинско позориште ДАДОВ.
&нбсп;
&нбсп;
&нбсп;
&нбсп;