“Pinokija” sam dramatizovala sa namerom da originalnu priču aktuelizujem i prikažem je kroz motive prepoznatljive današnjim mlađim generacijama. Najčešće su to motivi preuzeti iz sci-fi filmova, knjiga i stripova- represija u distopijskim društvima, cyber punk, urbana gerla…
Radnja ove drame se odvija u bliskoj budućnosti, za koju mi je poslužila kao model Orvelova knjiga “1984”. Represivno društvo, policijska država i velike socijalne razlike su milje u kome glavni likovi, u ovom slučaju deca pokušavaju da se izbore sa univerzalnim problemima mladih ali u isto vreme i sa okruženjem koje ih ne prihvata. Pinokio sa svojom družinom mladih delikvenata pokušava da se suprotstavi autoritetu oličenom u liku oca koji bezpogovorno izvršava sve zahteve totalitarnog sistema žrtvujući čak i svoju decu.
Tokom rada na ovoj drami neka rešenja su se nametala spontano a pojedini likovi i detalji su predstavi dali novu dimenziju. Ovaj “Pinokio” je samo skroman doprinos plejadi adaptacija originalnog teksta.
Režija
Scenografija i kostim
Izrada scenografije
Dizajn plakata: Danilo Mlađenović
Garderober: Jelena Dunjić
Šminka i frizura: Valentina Čiča
Majstor tona: Lazar Krstev
Majstor svetla: Aleksandar Radenović
Inscipijent: Maša Zorić
Pinokio: Veljko Dragačević / Simon Vujić
Đepeto: Teodor Radivojević/ Simeon Obradović
Lisica: Tara Petrović/Milica Trninić
Cvrčak: Sara Vuksanović/ Luka Panić
Policija: Teodora Mijalković/ Maja Naumović
Gavranova baba: Sofija Đurković/ Lena Đorđević
Mačka: Lana Šarić/ Konstantin Jovanović
Cvrčkova majka: Andrea Tomić/ Iva Galović
Marko: Georgije Stanić / Miloš Šolaja
Čuvar: Nikola Miloševć/ Svetislav Božić
Gavran: Simon Jegorović /Jovan Stanković
Milan Bogdanović rođen je u Banja Luci, 23.04.2001. godine. Student je četvrte godine pozorišne i radio režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu na klasi Alise Stojanović. Završio je srednju Ekonomsku školu u Banja Luci, smjer poslovno – pravni tehničar. U četvrtoj godini srednje škole dobija Svetosavsku nagradu za postignute izuzetne rezultate u oblasti vaspitanja i obrazovanja. Takođe je dobitnik nagrade „Ključ grada mladima Banja Luke“ za doprinos i razvoj kulture u Banja Luci. Od svoje desete godine je bio član Dis pozorišta mladih Banja Luka. Tamo je, pre studija, režirao svoje prve predstave . Režirao je predstave: „Mali Agaton“ Fransoa Lelora, „Dnevnik nepoznate generacije“ Aleksandra Vasiljevića, „SPZO“ Ognjena Bogdanovića. Na festivalu Fedra u Bugojnu 2021. za predstavu „Mali Agaton“ dobija nagradu za najbolju režiju i nagradu za najbolju predstavu u cijelini.
Režirao je sledeće projekte: Rejmond Karver „Zašto ne zaigrate“ (Fakultet dramskih umetnosti Beograd) Neil Gaiman „Devojka i njena senka“ (Pozorište Promena, Novi Sad) Bertold Breht „Opera za tri groša“ (Fakultet dramskih umetnosti Beograd) i Jaka Smerkolj Simoneti „Razlozi za život“ (Fakultet dramskih umetnosti Beograd)