Прва прича дела „Башта сљезове боје“ Бранка Ћопића нуди нам увид у школски систем, његове методе, начине рада и вредности времена које писац описује у причи. Инспирисани разликама како је одрастање изгледало некада давно, 1970. године, а како изгледа данас, током прве четвртине 21. века, овом представом отварамо низ питања и проблема који се јављају у данашњим васпитно-образовним установама. Како и ко све данас чини образовни систем? Какав утицај учитељи, наставници и професори имају на децу? Како се родитељи укључују у дечије образовање? Да ли постоји превелика слобода? Или је боље питање постоји ли у школама простор за критичко мишљење, да ли се подстиче и негује или пак спутава? Сем образовног аспекта никако не смемо запоставити васпитни аспект. Деца се мењају, свака генерација је другачија а одрасли као да се не труде да то испрате. Настаје раскорак измедју света одраслих и деце и губи се простор за дијалог који је неопходан. Деца често остају суштински сама и развијају се и упознају са животом како знају и умеју.
Бранко Ћопић (1915 – 1984) је био један од најплоднијих и најчитанијих писаца бивше заједничке државе Јужних Словена. Оставио је иза себе велики број дела, преко 50 приповедака, кратких прича, романа и песама. Његова неисцрпна инспирација био је живот људи, пре свега сељака и сиромашних његовог родног краја, Босанске крајине, а радња дела углавном је смештена у време Другог светског рада. Велики део опуса Бранка Ћопића представљха литература за децу и младе а дела писана за одрасле одликује, нарочито она која третирају време после Другог светског рата, сатира. Поред збирке кратких прича „Башта сљезове боје“ најзначајнија дела су му „Пролом“, „Доживљају Николетине Бурсаћа“, „Орлови рано лете“, „Јежева кућица“ и др Бранко Ћопић је добитник најзначајних књижевних награда свог доба.
Збирка прича „Башта сљезове боје“ је једно од најлепших дела Бранка Ћопића које је писац посветио свом пријатељу Зији Диздаревићу убијеном у логору Јасеновац. Књига је подељена у два дела: „Јутра плавог сљеза“ и „Дани црвеног сљеза“. У првом делу књге писац описује своје детињство а у другом делу живот и људе за време и после Другог светског рата.
За „Башту сљезове боје“ Ћопић је добио Његошеву награду 1972. године.
Режија
Адаптација
Драматизација
Костим
Сценографија
Инспицијент
Никола Кљајић, Лука Мијатовић и Исидора Куленовић су студенти четврте године позоришне и радио режије на Факултету драмских уметности у Београду у класи Егона Савина и Кокана Младеновића.
12, 13, 14. и 15. јуна 2023.