Београдизација 2010-2012.

Основне информације о пројекту

Пројекат БЕОГРАДИЗАИЦЈА БЕОГРАДА почео је са реализацијом у јулу 2010. године као последица договора између града Београда и НИС Газпромнефта о међусобној сарадњи. Омладинском позоришту ДАДОВ додељена је улога извршног продуцента пројекта. Градска служба за координацију и праћење, све време пружала је подршку у виду координације надлежних градских служби чииј посао је омогућио несметано спровођење програма акције. Сви програми изведени су уз подршку мреже волонтера чији је труд кроз спој масовности и компетентности дао висок ниво у реализацији сваке од акција БЕОГРДИЗАЦИЈЕ БЕОГРАДА. Динамика је од старта одређена тако да се акције одвијају сваке последње суботе у месецу и трају цео дан. Акције су се одвијале на више локација у граду.

Сам пројекат „Београдизација Београда“ замишљен је као акција оживљавања и очувања аутентичних београдских вредности и културе и то измештајући културне садржаје у просторе који нису навикнути на то, са циљем да се истакне да култура није само одлазак у позориште или биоскоп већ перманентна акција и начин живота.

Акције реализоване у оквиру програма манифестације

Културне пијаце
Акција која се одржавала скоро сваке последње суботе месецу, а у оквиру које су волонтери ДАДОВ-а делили флајере са информацијама о програму који ће се реализовати тога дана у оквиру манифесрације, као и балоне и беџеве Београдозације, помажући уаспут старијима и другим људима који би замолили да им се понесу ствари до станице или до куће. Такође, поред пропагандног материјала, балона и беџева, дељене су и јабуке, улазнице за позориште, као и мале саксије са цвећем „Зеленила“. Волонтери на излазима са пијаце били би искључиво јасно обучени у брендиране мајице и без претходног контакта, учтиво питали наше старије суграђане да ли им је потребна помоћ и уколико они то пожеле, односили им ствари које су купили до куће и успут разговарали са њима.

Београдизовани трамваји
Трамваји на линијама 2 и 7 саобраћали би својим редовним трасама, с тим што у истим није било неопходно чекирати карту, односно бусплус картицу. Волонтери су позивали пролазнике да уђу у трамвај у коме се пуштала музика и послуживало освежење.

Музика у БГ возу
У циљу промоције побољшаног железничког превоза у Београду, и волонтери Београдизације Београд ушли су у БГ Воз и служили пиће онима који се возе на релацији Панчево – Батајница. Ђ је поштао квалитетну музику, а путници су имали прилику да се упознају са програмом акције.

Заустави се и размисли
Централна акција која се одиграла на Тргу републике, а којој су присуствовали и градоначелник Београда, Драган Ђилас, и генерални диерктор НИС-а, Кирил Кравченко. У једном тренутку преко 120 волонтера, чланова КУД-ова заиграло је „спонтано“ уз музику која се емитовала са унапред постављеног озвучења, наводећи окупљене суграђане да и они почну да играју. Од 11 часова у 5 наврата по пет минута (11:00, 11:20, 11:40, 12:00, 12:20) играчи КУД-ова обучени у свакодневну одећу без видљивих ознака акције, на музику која почиње да свира са звучника који су постављени дискретно и без ознака и украса, почињали су да играју у унапред смишљеној кореографији. Музика је била поп, или нешто од стандардних игара које КУД иначе игра, а кореографија изузетно једноставна како би пролазници који су заинтересовани могли да се укључе. Волонтери ДАДОВ-а обучени у мајице београдизације Београда пролазницима су делили флајере и позивали их да играју оног тренутка када музика почне.

Журке на базенима
Ђ је забављао купаче квалитетном музиком на београдским базенима: Ташмајдан, Бањица, Олимп, Кошутњак. У поподневним сатима пуштали су се хитови седамдесетих и осамдесетих година, а окупљенима се поклањали балони и флајери манифестације. Првеснтво у улазу на базене имали су они који су добили улазнице на пијацама тог јутра.

Велико летње шминкање
Волонтери ДАДОВ-а, иначе уменици графита, поклонили су више радова београдским оградама градилишта и запуштеним зидовима. Основна порука Београдизације Београда „Волим Београд“ била је доминантан мотив на графитима који и данас красе београдске зидове и по којима касније није шарано. У оквиру акције ослиикани су зидови депоа у Булевару краља Александра, ограда градилишта на старој окретници троле, ограда градилишта СЦ Милан Гале Мушкатировић, као и зид сале Прве београдске гимназије.

Вожња баржом
Журка која је организована за учеснике програма на баржи „Топчидерка“ праћена великим ватрометом са Калемегдана. Гости на Баржи били су првенстрвено учесници програма, волонтери и пријатељи манифестације. Музички програм који је конципирао Ђ био је посвећен старијим хитовима како би се млађи гости, наши волонтери, упознали са музиком из прошлог времена.

У каснијим акцијама реализованим током летњих месеци, организоване су вожње баржом за старије, као и за особе са инвалидитетом. За госте је био осмишљен програм инспирисан Београдом, и било је припремљено послужење.

Књижара на отвореном (отворена Илегала)
Акција се састојала из специјалних попуста које би књижара „Плато“ давала свим заинтересованим Београђанима, с тим што је главни мото акције која се дешавала био Београдизација Београда, а волонтери су додатно анимирали пролазнике и позивали их да купе књиге. Волонтери су заинтересованим пролазницима такође постављали питања о београдској историји или познатим београдским писцима, а награде су биле књиге које је „Плато“ издвојио за ту прилику.

Бајке за сву децу
Глумци ДАДОВ-а, студенти Академије уметности су деци којој је најављена акција путем медија и флајера који су од јутра дељени у центру града, причали три, четири бајке по избору. Деци су дељени балони, а деци која су у септембру кретала у школу, дат је специјални попуст на књиге током целе године. Акција је до сада рализована на више локација, односно најчешће код института „Сервантес“ у Кнез Михаиловој улици као и на „Теразијама из 1930“ на Новом Београду.

Старе звезде
Акциј се одржала у клубу Атељеа 212 као радијска емисија коју је водила Дубравка Марковић. У емисији су се окупиле легенде Београда (Светлана Велмар Јанковић, Коља Чајкановић, Цаци Михајловић….) које су са водитељем разговарале о прошлости престонице.

Обележавање годишњице Џона Ленона
На крову Дома омладине приређен спектакуларан концерт групе Беастбеат, која је Тхе Бестбеат (Тхе Беатлес Трибуте Банд), налик концерту у Аббеy роаду који су приредили „Битлси“ пред крај своје каријере. Постигнут је фантастичан ефекат привлачења пажње, а цео спектакл преносио је уживо Студио Б.

Конкурс за лого Београдизације Београда
Гласовима жирија који је формиран од чланова тима који спроводи акцију изабран победнички од пристиглих радова који су се јавили на конкурс који је расписан у медијима. Изложба радова и додела новчаних награда обављена у свечаном холу Скупштине града Београда.

Концерти на Цветном тргу
Током летњих месеци 2011. године, сваког петка, суботе и недеље организовани су једносатни џез концерти за све пролазнике.

Изложба фотографија „Београдизације Београда“
У Кнез Михаиловој улици, на углу са улицом Вука Караџића, постављена је изложба фотографија некадашњег Београда уз фотографије програма „Београдизације Београда“ изведеног у тематском парку „Теразије из 1930“ од отварања парка. Изложба је осмишљена у сарадњи са Историјским архивом Београда и Библиотеке града Београда.

Концертна Кнез Михаилова
Акција у оквиру које би у вечерњим сатима у Кнез Михаиловој улици на више локација било изведено више концерата током којих су волонтери „Београдизације Београда“ делили флајере са програмом манифестације заједно са балонима. У оквиру програма одржани су између осталих клавирски концерт Марка Марића и Владе Маричића; анасамбл „Ренесанс“ је свирао средњовековну музику; џез концерт је одржао Јован Маљоковић са својим бендом, блуз концерт извела је група „Поинт Бланк“. Београдски гудачки оркестар „Душан Сковран“, гудачки квартет, бенд Јована Маљоковића, група „Зона Б“ и други наступали су као део концертног програма који се одржавао сваке последње суботе током летњих месеци 2012. године.

Опера на отвореном
Акција у оквиру које је реализовано приказивање опере „Слепи миш“ Јохана Штрауса путем видео зида постављеном на Тргу републике. Волонтери „Београдизације Београда“ су на локацији делили флајере са програмом, с тим што су две хостесе позивале пролазнике да погледају оперу и делиле билтене са општим информацијама о самој опери.

Сликарска колонија
У сарадњи са „Шуматовачком“ „Београдизација Београда“ је позвала Београђане и остале пролазнике да насликају нешто на тему Београда уз помоћ ментора. Волонтери постављени на тој локацији позивали су пролазнике да покушају нешто да насликају по упутству ментора, и наравно, информисали су све заинтересоване о осталим програма који ће им бити доступни тога дана. Радови који су насликани тога дана биће изложени на заједничкој изложби која је у плану.

Izvršna produkcija

ДАНИ СЛОБОДЕ 2023.

20 . 10 – 1. 11. 2023. ДАНИ СЛОБОДЕ, традиционална градска манифестација која слави два веома важна датума из историје Београда, 1. новембар 1918 –

Saznaj više »