шешир професора косте вујића

По мотивима романа Милована Витезовића

О ПРЕДСТАВИ

Роман „Шешир професора Косте Вујића“ Милована Витезовића доживео је огроман успех чак и пре објављивања. Наиме, иако је од почетка писан као роман, „Шешир“ је своје прво јавно представљање имао као телевизијска драма 1972. године. Од тада ни једна генерација није могла да се кроз школовање не сусретне са чувеним несташним разредом, касније ће се испоставити пуним научника, песника, математичара, политичара, али и њиховим омиљеним професором Костом Вујићем.
Овај мушки разред био је познат по својим невиним младалачким протестима против школства које их је ограничавало и правила која нису ишла у корак са временом, а који су њиховим професорима задавали велике муке.


У нашој представи, која је рађена по мотивима овог чувеног Витезовићевог дела, осим одељења Прве мушке гимназије, ту је и одељење Прве женске реалне гимназије. Важно нам је било да поред момака који су били визионари свог времена и који су мењали овај град, али и цело наше друштво, данас раме уз раме стоје девојке које су такође живеле у том времену, а чије су борбе на сличан начин биле револуционарне. Тако уз Јована Цвијића, Јашу Продановића, Мику Аласа, Милорада Митровића који су заиста чинили последњу генерацију професора Косте Вујића, у нашој представи имамо и његов женски разред који чине Милица Стојадиновић Српкиња, Јелисавета Начић, Драга Ључић, Милева Марић. Идеја ми је била да женски ликови добију свој глас, али и да докажемо да девојке и момци једни другима могу бити највећи савезници и да само подршком могу изградити боље сутра. Управо као што је и Витезовић описао пријатељство у свом роману.


                                                                     Исидора Милосављевић, ауторка драме

О ПИСЦУ РОМАНА

Милован Витезовић (1944–2022), је био значајни српски писац, професор, сценариста и дугогодишњи уредник уметничког програма РТС-а. Објавио је више од 40 књига у преко 180 издања, заступљен је у преко 50 антологија српске и светске поезије, прозе, књижевности за децу, афоризама, фантастике и телевизијских драма. Дела су му превођена на немачки, енглески, илатијански, руски, словеначки, хебрејски, грчки, румунски и македонски језик. Добитник је многих књижевних и друштвених награда.

Марко Челебић

Режија

Исидора Милосављевић

Адаптација и драматизација

Мирко Кнежевић

Кореограф

Остали учесници:

Композитор: Бошко Мијушковић Костимограф: Јелена Дуњић Сценограф: Александар Бугарски Дизајн плаката: Данило Млађеновић Инспицијент: Маша Зорић

ИГРАЈУ

Ђорђе Мишина и  чланови ансамбла Дадов:
Хелена Топаловић, Сара Вуксановић, Тара Петровић, Константина Обрадовић,
Тамара Пантовић, Софија Радановић, Ана Станишић , Јован Станковић,
Симон Вујић, Симон Јегоровић, Коста Дабић, Растко Ранђелов, Павле Лучић,
Матеја Мергл, Страхиња Белић , Дуња Драгосавац, Наталија Митровић,
Лана Штулић , Петра Карл, Кристина Медовић, Ксенија Турчиновић,
Ана Љуштина , Тара Милошевић, Коста Тараило, Милош Шолаја, Андреја Стевић,
Александар Антонић, Константин Јовановић и Новак Тејовић.

ГАЛЕРИЈА

РЕДИТЕЉ

Марко Челебић, рођен 1995. године у Новом Саду. Завршио је основне и мастер студије на катедри за позоришну и радио режију на Факултету драмских уметности у Београду у класи проф. Душана Петровића, Даријана Михајловића и Ане Томовић. Пре ФДУ-а студирао је економију на WУ (Wиртсцхафлсуниверситеат Wиен) у Бечу. Од 2019. до 2023. године радио је на ФДУ као демонстратор на предмету Позоришна режија кроз медије.  Режирао је више професионалних представа од који су најзапаженије – „Велика депресија“ (Српско народно позориште) – Стеријино позорје такмичарска селекција, 2020. године, „Миленијум у Београду“ (Народно позориште) 2023. године. Тренутно режира представу у Битеф театру под називом „Wхо тхе фуцк ис Душан Васиљев“. У Дадову је до сада режирао следеће представе: – Када причамо о љубави да ли причамо (2019) – Четиру годишња доба (2020) – Бомбона (2021) – Родитељи (2023) – Шешир професора Косте Вујића (2024)